Иже во всем мире мученик Твоих, яко багряницею и виссом кровьми Церковь Твоя украсившися, теми вопиет Ти Христе Боже: людем Твоим щедроты Твоя низпосли, мир жительству Твоему даруй, и душам нашим велию милость.
тропарь Всем Святым

Покровський монастир (Голосіївська пустинь)

м. Київ, вул. Полковника Затєвахіна, 14. 044 527-82-19

Відродження Голосіївської Пустині почалося при митрополитові Київському і Галицькому Філареті (Амфітеатрові, †1857)

1839

 

Історія монастиря від заснування і до наших днів:

Відродження Голосіївської Пустині почалося при митрополитові Київському і Галицькому Філареті (Амфітеатрові, †1857). Святитель побудував тут митрополичий будинок з домовою церквою в ім’я прп. Іоанна Багатостраждального (1839), Свято-Покровський храм (1846) з прибудовами на честь Трьох Святителів і вмч. Іоанна Сочавського, перейменував церкву на честь вмч. Іоанна на честь ікони Божої Матері «Живоносне Джерело», келії, огорожу і найменовував Пустинь Свято-Покровською.

Владика вважав себе в Голосієво настоятелем, проводив тут кожну весну і літо разом зі своїм духівником прп. Парфенієм Київським (†1855). Преподобний говорив об Пустині так: «Тут носиться дух Преподобних отців наших Печерських. І якщо є на землі розрада і радість-то це в пустинній безмовності. Люди відлучають нас від Бога, а пустинь наближає до нього». По благословенню свт. Філарета прп. Парфеній був похований в церкві на честь ікони Божої Матері «Живоносне Джерело» (могила не збереглася).

Обидва подвижники виховали гідного учня — прп. Алексія (Шепелева, †1917), що став для киян, і не лише для них, старцем, люблячим духовним батьком. Більше 30 років він прожив в Києво-Печерській Лаврі, більше 20 — в Голосіївської Пустині, не втомлюючись духовно окормляти тисячі людей. Похований Преподобний за храмом на честь ікони Божої Матері «Живоносный Джерело» (могила не збереглася).

У 1923 р. Голосіївська Пустинь була скасована новою безбожною владою. У 30-і роки ченці були виселені, а храми зруйновані. У 1941 через Пустинь проходила друга лінія оборони за м. Київ, велися запеклі бої. У жовтні 1941 тут загинула черниця Олена, рятуючи людей з голоду. Похована на чернечому кладовищі.

До 1970-хроків Голосіївська Пустинь практично повністю зруйнувалася. Уціліла тільки частина чернечого кладовища з могилою прп. Алексія, до якої невпинно йшли люди.

З 1979 по 1988 рр. на розвалинах Голосіївської Пустині оселилася Христа ради юродива черниця Аліпія (Авдєєва), що молилася про відродження Голосіївської Пустині і передбачила розквіт обителі. Почила матінка 30 жовтня 1988 і була похована на Лісовому кладовищі. 18 травня 2006 року прах черниці Аліпії був перенесений в Голосіївський монастир. Чесні останки черниці Аліпії були поховані в усипальні під храмом на честь ікони Божої Матері «Живоносне Джерело».

У 1993 р. почалося відродження Голосіївської Пустині. 4 жовтня після прославлення в лиці святих прп. Алексія Голосіївського, відбулося набуття його мощей.

З 1996 року Голосіївська Пустинь — самостійний чоловічий монастир. Нині відновлені церква на честь ікони Божої Матері «Живоносне Джерело», чернече кладовище, побудований братський і адміністративні корпуси, будинок Намісника, господарський двір, церковна крамниця. Закінчуються роботи в Трапезній церкві. У 2007 р. монастир був захищений огорожею.

Святині монастиря:

1. Ікона Божої Матері «Геронтисса».

2. Ікона «Господь Іісус Христос з предстоящими» (що оновилася).

3. Ікона Божої Матері «Життєподательниця».

4. Ікона Божої Матері «Спорительниця хлібів».

5. Ікона Божої Матері «Плачуча-Румунська» (що оновилася).

6. Мощі прп. Алексія Голосіївського.

7. Усипальня з гробницею черн. Алипії.
 

Престольні свята, дні шанування чудотворних і шанованих ікон, святих покровителів, інші пам’ятні для монастиря дати:

1. Покров Пресвятої Богородиці — 14 жовтня.

2. Ікони Божої Матері «Живоносне Джерело» — П’ятниця Світлої Седмиці.

3. Ікони Божої Матері «Геронтисса» — 17 квітня.

4. Прп. Алексія Голосіївського — 24 березня, 4 жовтня (обрет. мощей).

5. Прп. Пафенія Київського — 30 березня.

6.Прп. Іоанна Багатостраждального — 31 липня.

7. Трьох Святителів — 12 лютого.

8. Прпп. Варлаама і Іоасафа — 2 грудня.

9. День кончини черн. Аліпії — 30 жовтня.