Иже во всем мире мученик Твоих, яко багряницею и виссом кровьми Церковь Твоя украсившися, теми вопиет Ти Христе Боже: людем Твоим щедроты Твоя низпосли, мир жительству Твоему даруй, и душам нашим велию милость.
тропарь Всем Святым

Храм Покрова на Нерлі

Росія, Боголюбово

Андрій Юрієвич Боголюбський

??? - 1158 або 1165 рік

Церква Покрови на Нерлі (Покров на Нерлі, також вживається варіант наголосу "Нерлі") - білокам'яний храм у Володимирській області Росії, в півтора кілометрах від Боголюбова , видатний пам'ятник архітектури володимиро-суздальської школи.

Історія

До недавнього часу в літературі була прийнята датування храму за М. М. Вороніну - 1165 , заснована на повідомленні Житія Андрія Боголюбського про те, що церква Покрови була побудована в пам'ять про загиблого сина великого князя - Ізяславі Андрійовича. Проте Ізяслав загинув восени 1165, і протягом зими храм ніяк не міг бути побудований. С. В. Заграевскій , провівши аналіз літописних джерел, обгрунтував більш ранню датування храму - 1158 роком.

Церква освячена на честь свята Покрова Богородиці , встановленого на Русі в середині XII століття за ініціативою Андрія Боголюбського. Ймовірно, це перша церква Покрова на Русі.

За легендою, що міститься в Житії Андрія Боголюбського, білий камінь для спорудження церкви був вивезений з підкореного Андрієм Боголюбським Булгарського царства. Однак ця легенда спростовується як історичними фактами, так і результатами палеографічними аналізів білого каменю, що використовувався для будівництва церкви.

Наприкінці XVIII століття з-за низької прибутковості Покровської церкви ігумен Боголюбського монастиря (до якого вона була приписана) намагався розібрати храм на будівельний матеріал для побудови монастирської дзвіниці, однак нестача коштів не дозволив почати роботи.

Архітектура

Місце розташування храму унікальне: Покровська церква побудована у низині, на заливних луках. Раніше біля церкви було місце впадання Нерлі в Клязьму (нині русла річок змінили своє положення). Церква перебувала практично на річковий «стрілці», оформляючи перехрестя найважливіших водних торговельних шляхів.

Церква Покрови збудована на рукотворному пагорбі. Звичайний стрічковий фундамент , закладений на глибині 1,6 м, продовжений підставою стін, висотою 3,7 м, які були засипані глинистим грунтом насипного пагорба, фанерованого білим каменем. Таким чином, фундамент ішов на глибину більше п'яти метрів. Подібна технологія дозволяла протистояти підйому води при розливах ріки (до 5 м).

Від храму XII століття без істотних спотворень до нашого часу зберігся основний обсяг - невеликий, злегка витягнутий по поздовжній осі (близько 8 х 7 м без урахування апсид, сторона підкупольного квадрата близько 3,2 м) четверик і глава. Храм хрестовокупольний типу, чотиристовпний, триапсидний , одноглавий, з аркатурно-колончатого поясами і перспективними порталами. Стіни церкви суворо вертикальні, але завдяки виключно вдало знайденим пропорціям вони виглядають нахиленими всередину, чим досягається ілюзія більшої висоти споруди. В інтер'єрі крестчатие стовпи звужуються догори, що при невеликих розмірах храму створює додаткове відчуття «висотності» інтер'єру.

Членування північній і південній стін храму асиметричні, східні прясла дуже вузькі. Однак сума виступу бічних апсид і ширини східних прясел стін практично дорівнює ширині середніх прясел стін, і завдяки цьому композиція храму виглядає врівноваженої при погляді з будь-якого боку. Многообломние пілястри з напівколонами на зовнішній стороні стін храму Покрова на Нерлі відповідають внутрішнім лопаток. Їх сумарна товщина ширше стін приблизно в півтора рази, і це створює дуже ясний конструктивний «малюнок» храму.

Стіни церкви прикрашені різьбленими рельєфами. Центральна фігура в композиції трьох фасадів храму - сидить на троні цар Давид з псалтир (струнним музичним інструментом) у лівій руці, двоперстне благословляючий правою рукою. Також в оформленні використовуються леви, птахи і жіночі маски.

Початкові внутрішні розписи храму повністю втрачені (збито при поновлені у 1877 ).

Вишуканість пропорцій і загальна гармонійність храму відзначається багатьма дослідниками; часто церква Покрова називають найкрасивішим російським храмом.

Сучасний стан

Церква Покрови на Нерлі включена до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Луг, на якому розташована церква, нині є територією, що охороняється природною територією і оголошений історико-ландшафтним комплексом регіонального значення.

В даний час храм перебуває в спільному веденні РПЦ і Володимиро-Суздальського музею-заповідника. У храмі проводяться регулярні служби, в решту часу він відкритий як музейна експозиція. Здійснюється екскурсійне обслуговування.